Otázky a odpovědi

Na co se zaměřujete v rámci Vaší poradny a jaké diagnostické a léčebné metody upřednostňujete?

 

Ve své poradně se zabývám především preventivní medicínou, podpůrnou léčbou chronických a civilizačních chorob, redukcí hmotnosti a také medicínou proti stárnutí. Využívám především analýzu prvků ve vlasech, případně v moči, s následnou cílenou suplementací doplňky stravy, změnou způsobu stravování a životního stylu.

—————

K jakým účelům využíváte metodu analýzy stopových prvků ve vlasech a moči, co je na jejím základě možné odhalit?

 

Analýza prvků ve vlasech je biochemická metoda (absorpční spektrofotometrie, spektrometrie atomové emise), která umožňuje posoudit metabolizmus poněkud jiným způsobem, než jsme zvyklí v lékařské praxi. Stopové prvky se do vlasů ukládají bez ovlivnění regulačními mechanizmy, a to ve formě tzv. chelátů. To způsobuje, že teprve dlouhodobé změny koncentrace prvků v organizmu se odrážejí v jejich hodnotě ve vlasech a že koncentrace stopových prvků ve vlasech je asi 50x vyšší než v krvi a moči. Analýza koncentrací prvků ve vlasech je nejlepší metodou k hodnocení minerálního stavu organizmu. Vlasy například byly vybrány Světovou zdravotnickou organizací a Agenturou ochrany prostředí k hodnocení vlivu toxických kovů na organizmus. Poměry mezi stopovými prvky ve vlasech dávají obraz nitrobuněčného metabolizmu. Analýza prvků ve vlasech tak hlavně přináší určení metabolického typu, zhodnocení biochemických tendencí v organizmu a zhodnocení působení stresu na organizmus. Na základě těchto znalostí pak můžeme vyšetřené osobě doporučit způsob stravování, cílenou suplementaci (doplnění prvků, vitaminů a dalších doplňků stravy) a způsob relaxace. Analýzu stopových prvků v moči provádíme jen jako doplňující vyšetření u některých metabolických chorob. Zatím co koncentrace prvků ve vlasech vypovídá o tom, co se v těle ukládá, koncentrace prvků v moči dává informaci o tom, co se z těla vylučuje.

—————

Jaké zdravotní potíže mohou nastat při akutním nedostatku některých stopových prvků v organismu a jak dlouho je organismus schopen odolávat a vyrovnávat hladinu jejich nedostatku?

 

Hovořit o akutním nedostatku stopových prvků je obtížné. Pokud totiž nedoplňujeme určitý stopový prvek v dostatečném množství, dochází k rozvoji onemocnění v pěti stupních: Ve vstupní fázi se vyčerpávají zásoby ve tkáních ještě v rámci normálních hodnot. Ve 2. – biochemické fázi se již počínající nedostatek dá prokázat v určitých tkáních. Z těch, které jsou k dispozici pro vyšetření, jsou to například nehty a vlasy. Ve fyziologické fázi se již objevují subjektivní příznaky – člověk se necítí zdravý, nejsou však ještě klinické známky nemoci. Ve 4. – klinické fázi se již objevují klinické příznaky, které lékař může diagnostikovat. A v poslední – anatomické fázi se objevují zřetelné projevy na jednotlivých orgánech. 

Díky regulačním mechanizmům se z  krve daří diagnostikovat nedostatky prvků či vitamínů obvykle až v klinické fázi. Naopak ve vlasech se nedostatečné množství stopových prvků v organizmu dá prokázat již v biochemické fázi, tzn. v době, kdy se člověk ještě cítí zcela zdráv.

—————

Rozdíl mezi vyšetřením vlasu, moči a krve - která z těchto metod je přesnější a nejspolehlivější?

 

Rozdíl mezi analýzou prvků ve vlasech, moči a krvi není v přesnosti a spolehlivosti, ale v tom, jakou informaci vyšetření přináší. Vyšetřením krve získáváme informaci o aktuálním stavu homeostázy v tělních tekutinách – je prospěšné u akutních onemocněních, avšak nedává informaci o celkovém stavu prvků v organizmu. Jako příklad mohou sloužit normální hodnoty koncentrace hořčíku v séru u nemocných s latentní tetanií. Na druhou stranu vyšetření koncentrace prvků ve vlasech není použitelné u akutních stavů, ale dává nám bližší informaci o prvcích v organizmu, protože se do vlasů ukládají neregulovaně. Analýzou prvků ve vlasech nezískáme znalosti o chorobách, ale znalosti biochemických tendencí, ze kterých můžeme usuzovat: 1. na možné souvislosti určitého onemocnění s nalezeným nedostatkem některého nebo některých prvků, 2. na existenci zvýšeného rizika objevení se některých onemocnění, 3.na potencionálně škodlivý vliv toxických prvků na metabolizmus vyšetřované osoby.

—————

Co se týká Vaší Interní a gastroenterologické poradny, navštěvují Vás lidé v rámci preventivního vyšetření?

 

V posledních letech si již mnozí lidé uvědomili, že je lepší preventivně se starat o svůj organizmus a zůstat zdravý, než potom léčit nemoci. Lidé se začínají více hýbat, zajímají se o správný způsob stravování a kupují si různé doplňky stravy. Někteří z nich se již dozvěděli o analýze vlasů a jejím přínosu, nejsou spokojeni s obecnými doporučeními, ale chtějí konkrétní informace a konkrétní rady. Pokud je nedostanou u svého ošetřujícího lékaře, přicházejí do naší poradny.

—————

Pokud se mezi civilizační choroby řadí diabetes, je možné zjistit blížící se nemoc některou z těchto metod a zabránit v jejímu rozvinutí?

 

U mnohých vyšetřených osob se ve výsledcích analýzy prvků ve vlasech objevuje tendence k diabetu 2.typu. Tyto osoby mohou včas – tedy preventivně - změnit své stravovací zvyklosti, mohou doplňovat chybějící minerály a diabetes se pak nemusí projevit.

—————

Co doporučujete lidem v rámci „medicíny proti stárnutí“?

 

Člověk by se měl stravovat podle svého metabolického typu, aktivně se pohybovat, správně relaxovat a alespoň intermitentně brát cíleně doplňky stravy. Analýza prvků ve vlasech k tomu dává podklady.

—————

S čím nejčastěji souvisí nemoci vlasů a vlasové pokožky?

 

Na tuto otázku nelze odpovědět jednoznačně, ale obecně můžeme říci, že u chorob, které se projevují poruchami růstu nebo padáním vlasů, pozorujeme nejčastěji nedostatek či nadbytek zinku, hořčíku, železa. Neznamená to však, že bychom každému takovému nemocnému měli doporučovat zinek, hořčík a železo bez předchozího vyšetření. Navíc i u těchto pacientů platí, že doporučení na základě analýzy vlasů je komplexní a zahrnuje způsob stravování, relaxaci a cílenou suplementaci doplňky stravy (tedy také i některými stopovými prvky).

—————

Další otázky a odpovědi najdete v knize Tajemství vlasů. Jak na tom jsme?, kterou si můžete objednat na www.tajemstvivlasu.cz

—————